Ascunderea veniturilor

14 noiembrie 2023 3

Bună ziua. Conform deciziei judecătorești, fostul soț trebuie să achite copilului minor pensie de întreținere în mărime de 1/6 din toate veniturile. Imediat după proces, acesta și-a fixat salariu în mărime de 5.000 lei la compania pe care o deține și acum achită cu titlu de pensie +-500 de lei. Executorul spune că nu are ce să-i facă și veniturile companiei nu se calculează. Fostul soț și-a procurat recent pe numele său 2 automobile si pleacă des în vacanțe. Ce pot să fac: schimb executorul sau depun o cerere la fisc sau CNA ca să-i urmărească veniturile?

Jurist comments 3

Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Doina, în primul Dvs sau avocatul Dvs a făcut o greșeală strategică foarte mare când ați solicitat 1/6 din salariu pentru pensia de întreținere a copilului minor. În primul rând, articolul 75 din Codul Familiei spune că pensia de întreţinere pentru copilul minor se încasează din salariul şi/sau din alte... mai detaliat venituri ale părinţilor în mărime de 1/4 - pentru un copil.
1/4!
Din toate veniturile!
Sunați-mă la 069992921 și vă spun ce putem face în asemenea cazuri.

15 noiembrie 2023
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Codul familiei mai prevede dacă pensia în formă procentuală lezează interesele uneia din părți, aceasta poate fi încasată în formă fixă. Trebuie de adresat în instanța de judecată pentru modificarea pensiei.

15 noiembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Doina, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul familiei Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei de întreţinere stabilite de instanţa judecătorească sau scutirea de plata acesteia

În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante... mai detaliat ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia.

16 noiembrie 2023