Asegurarea medicala

11 decembrie 2023 2

Buna ziua. Mama mea in varsta de 71 de ani este fondatoare la o Intreprindere individuala, insa ea nu este angajata la aceasta Intreprindere Individuala. Este asigurata de stat ca invalida de gradul 2. Acum o saptamana a primit o notificare de la CNAM ca trebuie sa achite suma de 12.636 lei pentru polita de asigurare medicala. E corecta acea notificare? Mersi anticipat.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
LEGE Nr. 1593 din 26-12-2002 cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală
Prevede în anexa nr.2 punctul 1) b) că fondatorii întreprinderilor individuale trebuie să se asigure individual.
Excepții se regăsesc în art.23 alin 4) din lege dar... mai detaliat din speța relatată de dumneavoastră nu întruniți aceste condiții de excepție.

https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=140332&lang=ro#

12 decembrie 2023

Art.4 al.(4), lit.h) modificată prin LP336 din 09.11.23, MO452-454/28.11.23 art.780; în vigoare 28.11.23] Spuneti-mi va rog cum sa talmacim acest aliniat? MERCI ANTICIPAT.

12 decembrie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Din păcate nu am înțeles întrebarea dumneavoastră.
Vă referiți la conținutul Art.4 al.(4), lit.h) sau la prodecura de modificare aplicată prin legea 336/2023?

Poate mai multă claritate puteți găsi în nota informativă la legea 336/2023 care o găsiți în linkul următor
https://www.parlament.md/ProcesulLegislativ/Proiectedeactenormative/tabid/61/LegislativId/6681/language/ro-RO/Default.aspx

12 decembrie 2023