Asi putea fi scoasa de la evidenta din casa parinteasca fara a fi eu instiintata?

29 martie 2017 74

Ma aflu la evidenta in casa parinteasca, acolo ca copil am participat la privatizarea apartamentului. Acuma inchiriez o gazda. Ar putea tata sa ma scoata de la evidenta fara mine?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Tatiana.

Radierea din evidenţă a cetăţeanului Republicii Moldova este efectuată la cererea solicitantului sau proprietarului locuinței.

Dacă Dvs aţi participat la privatizare şi sunteţi înscrisă în cartea imobilului atunci tatăl Dvs nu poate solicita radierea pentru că toate persoanele care au participat la privatizarea sunt proprietari în... mai detaliat cote egale nedeterminate.

Puteţi solicita de la Cadastru extras din registru bunurilor imobile.

29 martie 2017