Asigurare medicala pentru calatorii

27 iulie 2017 105

Buna dimineata stimați avocați.
In polița de asigurare medicala pentru călătorie am specificat seria pașaportului biometric, traversind vama din Republica Moldova cu pașaport , iar vama din România cu buletin românesc (din neobișnuita). In străinătate am apelat la serviciile medicale, achitarea din cont propriu. Întrebarea: avind pașaport biometric si buletin românesc - reprezint aceeași persoana, cum imi pot argumenta acest fapt la compania de asigurări?
Si daca sunt in drept sa-mi restituie cheltuielile efectuate pentru serviciile medicale?
P.S. Tot ce tine de mentiunile din contract au fost respectate, (am apelat in timp de 24h la compania de asigurări si am anuntat momentul dat), etc. Dispun de tot setul de acte (dovezi) necesare pentru a prezenta la compania de asigurare.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
D-na Caterina, referitor la cazul d-ră, trebuie să concretizați, în străinatate adresându-vă la spital/urgență pentru servicii medicale ați prezentat un act pentru a fi înregistrată, deci aici e cel mai importat dacă ați prezentat pașaportul biometri atunci e bine, însă dacă e biletinul ca cet. al României atunci e... mai detaliat năsol.
Cu Compania de Asigurări ați încheiat un contract de asigurări indicând seria pașaportului biometric, ceea ce rezultă că drepturile și obligațiile vă sunt reciproce. Aici nu vad problema de a nu vă rambursa cheltuielile efectuate pentru serviciile medicale plus că aveți dovezile necesare.
Totodată, Compania de Asigurări trebuie să vă anunțe despre acoperirea cheltuielior, majoritatea asiguratorilor acoperă cheltuielile legate de:
- tratament în condiţii de staţionar, inclusiv cheltuielile pentru alimentație, internare, onorarul medicului și personalului medical inferior;
- tratament ambulatoriu;
-medicamente necesare – recomandate de medic;
-transportarea asiguratului la cel mai apropiat punct de asistență medicală urgentă sau medic;
-tratament dentar, dar numai de urgenţă (pentru calmarea durerii acute);
-repatriere medicală justificată şi recomandată de medic;
-repatriere a corpului neînsufleţit, dacă decesul asiguratului a survenit în urma unui eveniment asigurat.
Iar pentru a nu ajunge în situații neplăcute în care Compania de Asigurări va refuza compensarea cheltuielilor medicale suportate, trebuie să cunoaşteţi din timp în ce cazuri şi pentru ce nu se achită despăgubiri de către societatea de asigurare.
Aici avem :
-tratarea bolilor ce au început până la plecarea în străinătate;
-tratamentul bolilor cronice şi oncologice;
-investigaţiile profilactice efectuate fără indicaţia medicului;
-medicamentele care nu au fost prescrise de medic;
-servicii medicale care nu erau necesare;
-serviciile medicinei netradiţionale;
-protezarea dentară (se compensează doar cheltuielile pentru tratamentul bolilor acute de dinţi);
-operaţiile chirurgiei plastice şi cosmetologice;
-procurarea ochelarilor şi aparatelor auditive;
-urmările intoxicaţiilor alcoolice şi narcotice;
-tratarea SIDA şi bolilor venerice;
-autoprovocarea premeditată de către asigurat a unor leziuni corporale;
-sinucidere și urmările tentativei de sinucidere;
-traume şi maladii care au apărut ca urmare a unor acţiuni ilicite;
-urmările exploziilor nucleare, radiaţiei sau iradierii radioactive;
-riscurile care nu sunt prevăzute în contractul de asigurare;
-reabilitarea medicală.
Este bine de știut că există anumite excluderi din teritoriul de valabilitate a contractului de asigurare:
-Republica Moldova;
-țara de origine a asiguratului, în cazul cetățenilor străini;
-ţara în care asiguratul are viză de reşedinţă ;
-statele pe teritoriul cărora au loc acţiuni militare (de război, revoluţii, lovituri de stat);
-statele în adresa cărora sunt aplicate sancţiuni economice sau juridice din partea ONU;
-statele pe teritoriul cărora au fost depistate diferite surse de epidemii în masă;
-statele pe teritoriul cărora sunt atestate riscuri evidente legate de siguranţa persoanei.

Numai bine!!
Mult succes!!!

27 iulie 2017