Asociatia coproprietarilor in condominiu

1 august 2019 347

Buna. Am o problema referitor la asociatia coproprietarilor in condominiu. Este vorba de un bloc de 9 etaje, in care administratorul CCL si comisia incep lucrari de reparatie a scarii, chiar daca majoritatea locatarilor sunt impotriva. Pentru aceste servicii cer o suma exagerat de mare si le distribuie uniform pe seama tuturor locatarilor, invocand Legea 913 din 2000, care prevede ca toti locatarii suporta in mod egal cheltuielile. La majoritatea adunarilor care se petrec, sunt prezenti mai putin de 10 procente de locatari, care accepta unanim orice propunere, lasandu-le posibilitatea de abuzuri.
Ajutati-ma, va rog, cu un sfat, deoarece din cate inteleg e o lacuna in legea data si nu pot gasi niciun organ de stat care sa monitorizeze activitatea ACC, unde sa ma pot adresa cu o plangere pe numele administratorului. Mersi.

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Răspunsul la întrebările ridicate de către Dvs le regăsiți în Legea privind condominiul în fondul locativ accesînd urmatorul link:
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=311744

Poate că ar fi cazul să recurgeți inclusiv la concedierea administratorului ACC dacă, acesta acționează în detrimentul intereselor majorității proprietarilor de locuințe.

Succes.

6 august 2019
  • Avocat
  • Alte domenii

Adunarea generală a membrilor (reprezentanților) unui ACC poate să aprobe un deviz anual de venituri şi cheltuieli, inclusiv cheltuieli pentru exploatarea, reparaţia şi reconstrucţia proprietăţii comune, defalcări speciale în fondul de rezervă pentru lichidarea consecinţelor calamităţilor naturale posibile, precum şi cheltuieli pentru alte scopuri, prevăzute de prezenta lege şi... mai detaliat de statutul asociaţiei;
Conform legii condominiului în fondul locativ, „(4) Adunarea generală este deliberativă dacă la ea sînt reprezentate cel puţin 2/3 din numărul total de voturi. Dacă nu este întrunit cvorumul, se stabileşte data la care adunarea generală va fi reconvocată. Adunarea generală poate fi reconvocată nu mai devreme de 48 de ore şi nu mai tîrziu de 30 de zile de la data fixată iniţial. Adunarea generală reconvocată este în drept să adopte decizii cu cel puţin 51% din numărul total de voturi.”
Deci, părerea mea, prevederile privind cvorumul sunt niște prevederi imperative, respectiv, încălcarea lor duce la nulitatea absolută a actelor întocmite, deciziilor luate la această adunare.............respectiv, poate fi înaintată o cerere de chemare în judecată privind constatarea nulității actelor respective întocmite la adunarea generală concretă și obligarea excluderii din facturi a unor plăți impuse conform actelor contestate a căror nulitate absolută se cere a fi constatată sau chiar restituirea sumelor încasate deja în baza acestor acte.............................
.........dar dacă este respectat cvorumul, nu văd cum ați anula actele respective, cu excepția în care sunt alte încălcări ale reglementărilor privind condominiul........este de menționat că contribuția membrilor la orice cheltuieli ale condominiului este proporțională cotei-părți în condominiu, care, la rândul ei, se determină, este proporțională suprafeței încăperilor din condominiu deținute cu drept de proprietate................la redactarea cererii de chemare în judecată puteți folosi și prevederile art.202, Cod Civil redacția în vigoare din 01.03.2019.......

3 ianuarie 2021
  • Avocat
  • Alte domenii

......dar în așa cazuri, probabil trebuie de acționat rapid (cu aplicarea măsurilor de asigurare a acțiunii), până a fi executate anumite decizii, deoarece, într-o altă situație, când deja deciziile luate s-au pus în executare, apar alte litigii......

3 ianuarie 2021