Asociația de locatari refuză să repare o ușă comună

4 noiembrie 2023 5

Bună ziua. Locuiesc într-un bloc nou, la parter. Sub apartamentul meu este parcarea blocului. Ușa de la parcare este deteriorată și face un zgomot oribil de fiecare dată când este deschisă/închisă. Situația este deranjantă mai ales noaptea. Copilul în vârstă de 3 ani se trezește de fiecare dată când cineva folosește ușa menționată, se sperie și îl liniștesc cu greu. M-am adresat la administrația asociației, dar acolo mi-au spus că nu sunt bani să o repare sau să o schimbe. Unde mă pot adresa ca să rezolv această problemă? Ajutați-mă, vă rog. Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Alexandru, foarte puțini cunosc despre intrarea în vigoare a noii legi a condominiului.
Pe scurt, eu i-aș scrie o scrisoare gestionarului condominiului în care trăiești și l-aș informa despre existența Legii nr. 187 din 14-07-2022 cu privire la condominiu, l-aș sfătui să o studieze foarte bine, și pe final i-aș... mai detaliat spune să atragă atenție la articolul 82 din Lege. În acest context, i-aș solicita ca într-un termen rezonabil de 10 zile lucrătoare să întreprindă măsurile necesare de a repara ușa. În caz contrar, explică-i că vei face singur lucrările de reparație și că vei avea dreptul să dai în judecată condominiul pentru a îți recupera banii cheltuiți. Dacă iar îți va aduce aminte despre bani, îi spui să citească articolul 53 din Lege.
Poți să mă apelezi ca să îi facem o scrisoare pe care nu o va putea ignora.

4 noiembrie 2023