Asociatia obsteasca din liceu

18 aprilie 2018 87

Buna ziua, stimata echipa yAvo! Apelez la Dvs. cu urmatoarea situatie. Copilul meu a intrat in acest an la un liceu din capitala (din dorinta lui), la care am depus doar o cerere, dupa care 3 teste. In acest liceu este o AO Spiru Haret, la care fiecare adera prin cerere benevola si achita cotizatia de membru+taxa lunara. Noi nu am aderat la acest AO, insa suntem presati si impusi sa achitam. Cum sa procedez legal, fara a prejudicia copilului prin "presing-ul" profesorilor? Multumesc anticipat. O zi frumoasa si productiva.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Aliona,

Întradevăr legislatia prevede faptul că aceste organizații sunt benevole și nimeni nu poate fi impus la aderare către acestea.

În situația dvs inițial adresațivă cu o cerere in acest sens către administrația liceului/director pentru o soluționare a cauzei iar dacă cele invocate nu ameliorează situația somați cu o plângere... mai detaliat Directia Educație din regiunea liceului sau direct Ministerul Educației printr-o scrisoare.

18 aprilie 2018