Asociatie Obsteasca

29 august 2020 31

În 2018, 7 fondatori au fondat o Asociatie Obsteasca și au fost inregistrat-o la Ministerul Justitiei in modul corespunzator. Statutul prevede ca pe linga Adunarea Generala exista Consiliul care decide asupra aprobarii noilor membri. Consiliul nu a fost ales până în prezent. Dacă convocăm acum Adunarea Generala si alegem un Consiliu, aceasta Decizie, sau proces-verbal trebuie inregistrat la ASP? Adica, trebuie dusa undeva evidenta membrilor consiliului? Altfel nu putem aproba noi membri si exclude pe cei inactivi. Totodata, daca se aproba noi membri, lista membrilor trebuie inregistrata la ASP sau evidenta se duce pe intern? Vă mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!

Nu trebuie sa inregistrati la ASP actele corporative privind alegerea noului Consiliu, si nici lista nominala a membrilor Consiliului.

Totodata, Va aduc la cunostinta ca, din 27 august 2020, a intrat in vigoare o noua lege cu privire la organizatiile necomerciale (Legea 86).

Conform art. 24 al Legii... mai detaliat - În termen de 24 de luni de la data intrării în vigoare a prezentei legi, organizaţiile necomerciale înregistrate până la intrarea în vigoare a acesteia vor asigura ca persoanele care fac parte din organele lor de conducere şi de control să întrunească condiţiile prevăzute de prezenta lege şi îşi vor aduce statutele în concordanţă cu prezenta lege. În privinţa organizaţiilor necomerciale care nu vor efectua modificările necesare în termenul indicat se va iniţia procedura de lichidare forţată.

In caz ca aveti nevoie de asistenta juridica cu plata, privind elaborarea si redactarea modificarilor la statutul AO, nu ezitati sa ma contactati la adresa de email office.potirniche@yahoo.com

30 august 2020