Asociațiile obstesti

5 septembrie 2017 113

Bună, am o întrebare, referitor la aceste asociații obstesti din cadrul instituțiilor de învățământ - totuși sunt obligatorii? Avem 2 zile de când merge copilul la școală, dar ni se cere așa insistent să achităm anual o suma fixă de bani și nu mai târziu de luna septembrie! Mi se spune ca e o asociație obsteasca " Xenofon" și ca anual în fondul scolii se achită o sumă fixă. Am dreptul să nu accept să fac parte din această asociație??? Merci anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Olesea,

Asociaţia obştească este o organizaţie necomercială, independentă de autorităţile publice, constituită benevol de cel puţin trei persoane fizice şi/sau juridice (asociaţii obşteşti), asociate prin comunitate de interese în vederea realizării, în condiţiile legii, a unor drepturi legitime. ( din notiune puteți găsi răspunsul la întrebarea dvs precum că... mai detaliat aveți dreptul să nu acceptați să faceți parte din această asociație ) . Asociaţiile obşteşti se constituie din iniţiativa fondatorilor.

Totodată, nu puteți fi obligată la plata unei sume de bani în fondul asociației.
Asociația obștească la fel nu este obligatorie într-o instituție de învățământ.

Pentru mai multe detalii puteți lua cunoștință cu Legea cu privire la asociaţiile obşteşti
( http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=325424 )

6 septembrie 2017