Aştept să depun actele pentru jurământ, dar divorţez până atunci

14 august 2018 106

Buna! Poate ma ajutaţi cu un raspuns sau o recomandare. La momentul actual, sunt în aşteptare pentru a merge să depun actele pentru depunerea jurămîntului de credinţă, dar sunt şi în prag de divorţ. Respectiv, dupa procedura de divorţ actele mele trebuie refăcute cu numele meu de fată. Cum poate să influenţeze această situatie? Pot fi refuzată în moment ce merg sa depun actele şi voi fi nevoită să încep procedura de redobândire a cetăţeniei de la 0? Mulţumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Veronica,
Procedura de divort nu afecteaza procedura de redobindire a cetateniei.

15 august 2018