Atarnarea fata de copil

2 august 2018 44

Suntem divortati din luna mai, copilul locuieste cu mine (mama). In luna aprilie fostului sot i s-a facut ordonanta de protectie pe 90 zile pentru violenta in familie. La organele competente am stabilit grafic de vizita - joi, simbata si duminica de la ora 18 pana la 21 in prezenta mamei. Inainte de expirarea ordonantei, sotul a incalcat-o apelinduma. Eu am anuntat politia si cererea a fost remisa organelor de urmarire penala. Sigur, dupa expirarea ordonantei, fostul sot a insistat la intrevedere cu copilul, unde are un comportament pe care eu nu-l pot intelege. Eu stau pe banca la terenul de joaca, el nu sta cu copilul, dar vine si ma provoaca cu diferite intrebari, ba dupa copil nu se uita. I-am spus ca copilul dupa vaccina 2 nopti nu a dormit si e cu febra, sa stam putin si sa merg acasa sa o culc - categoric nu mi-a permis sa plec pana la ora 9. Spuneti-mi, va rog, unde ma pot adresa ca sa fie preintampinat pentru comportamentul sau. Sau ca cineva sa-i explice ca nu-i normal asa - copilul foarte tare oboseste dupa vizite cu fostul sot, e nervoasa si capricioasa, dar cand incerc eu normal sai explic nici nu vrea sa ma auda. Permanent la vizite trebuie sa-mi rog tata sa stea undeva in departare ca el sa-l vada si sa fie alaturea. Cand tata nu-i, el ia copilul si pleaca de pe teren fara ca sa-mi spuna, il urca in masina. El a spus rudelor ca va face tot posibilul sa-mi ia copilul. Mie mi-i frica sa stau alaturi de el, dar nu am de ales - e tata. Ajutati-ma, va rog, cu un sfat: ce pot face in cazul dat? Unde ma pot adresa? Multumesc mult!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În timpul stabilit de graficul de întrevederii tatăl are dreptul să petreacă timpul cu copilul cum își dorește și unde își dorește, adică nu este obligat să stea în regiunea casei sau în prezența dvs.

Dacă simțiți un comportament negativ din partea acestuia asupra copilului dvs care duce la dezvoltarea... mai detaliat amorală a copilui puteți cere în instanță decăderea din drepturile părintești.

Pentru încălcarea ordonanței de protecție, organul de urmărire penală oricum urmează să se expună și să stabilească toate circumstanțele indiferent de faptul că aceasta a expirat față de soțul dvs.

3 august 2018