Atitudinea patronului fata de o angajata insarcinata

8 mai 2017 13

Activez intro companie oficial de 2 ani. Acum sunt insarcinata. Fapta aceasta a ajuns la conducerea companii, fara nici un motiv au inceput sa-mi reproseze sa mai stau acasa. Intrebindu-i care e motivul - nu mi-au dat nici o explicatie. Spunete-mi cum sa procedez pe lege in cazul dat?

Jurist comments 1

Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

Bună ziua Cristina. Speța este puțin neclară, ar fi necesar perioada sarcinii, dar oricum dacă vă considerați lezată în careva drepturi vă adresați la inspecția muncii/ instanța de judecată.
P.S. Dacă nu aveți concediul medical, anual, sau altă bază legală de neprezentare la serviciu este recomandabil prezentarea dvs la locul... mai detaliat de muncă în caz contrar riscați.

11 mai 2017