Atribuirea nefinalizata a terenului

10 decembrie 2016 75

Buna. Ma numesc Lilian (a.n.1977). Sunt locuitor a or. Singerei. Am lucrat in colhozul din localitate din 1989 pina in 1999 (am carnet de munca). In anii cind s-a produs privatizarea si s-au inpartit paminturile pe cote-parti, mi-a revenit si mie cota de pamint. Mi sa eliberat titlu si hotarirea comisiei de repartizare a cotelor. Dar, tot atunci, mi sa spus sa las toate actele la primarie, ca sa se rezolve unde imi va fi cota (pe care deal ori masiv). Eu am lasat la sovistea lor si am plecat peste hotare. De cite ori veneam in orasul natal, intram si pe la primarie, sa vad care e rezultatul hotaririi. Ba era inainte de sarbatori, ba alegeri, ba se schimba primarii si de mine s-a uitat. Documentele sau pierdut prin cabinetele primariei si am ramas numai cu o fotocopie a titlului si carnetului de munca. Acum m-am apucat mai serios de problema asta, dar peste tot imi pun bete in roate. M-am interesat de surse din primarie si mi-au spus ca sunt rezerve de pamint a primariei, dar trebuie de dat in judecata. INTREBARE: Am sanse? Daca da, in baza carei legi si daca nu, in baza carei legi? MULTUMESC. ASTEPT RASPUNS.

Jurist comments 1

Maria Pîslaruc
  • Student
  • Alte domenii

Buna ziua Lilian, statutul terenurilor din fondului de rezerva este reglementat de art. 64 Cod funciar și anume: Terenuri ale fondului de rezervă sînt toate terenurile neatribuite în proprietate, posesiune şi în folosinţă. Din ele fac parte şi terenurile asupra cărora dreptul de proprietate, posesiune şi beneficiere s-a stins... mai detaliat în conformitate cu prevederile prezentului Cod.
Terenurile fondului de rezervă se află în subordinea autorităţilor administraţiei publice locale şi sînt destinate pentru a fi date în proprietate, posesiune şi folosinţă cetăţenilor, întreprinderilor, instituţiilor şi organizaţiilor în scopuri agricole, precum şi pentru alte nevoi ale statului şi societăţii.
Terenurile destinate dezvoltării sociale a localităţii, rezervate în condiţiile art.12 Cod funciar, se atribuie în conformitate cu art.11 Cod funciar. Înstrăinarea în alte scopuri a terenurilor menţionate se poate efectua doar în cazuri de interes deosebit, în urma consultării cetăţenilor localităţii respective

12 decembrie 2016