Au dreptul colectorii de datorii sa ma dea in judecata?

9 iunie 2019 200

Am luat un credit de la banca si nu am putut achita ratele fiindca executorului judecatoresc mi-a blocat cardul de salariu 100% pentru datoria la un alt credit unde eram fidejusor. Datoria de la banca a fost vanduta colectorilor. Acestia m-au actionat in judecata fara sa ma anunte. Acum au gasit nr. de telefon si ne ameninta sa achitam datoria. Eu cu sotul nu avem mimic pe numele nostru si au inceput sa-i ameninte pe parinti ca o sa le ia casa. Noi am plecat peste hotare ca sa achitam datoriile, fiindca in Moldova muream de foame, cu toate ca lucram.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Stimate Dna Mariana,
Banca sau Organizația de Creditare Nebancară(în continuare OCN) de la care ați contractat creditul/împrumutul este în drept să vândă această datoriei unui terț care la rândul său înlocuiește în drepturi Banca sau OCN-ul.
Astfel, Dvs urmează să executați obligațiile față de noul creditor. Totuși, Dvs trebuia să fiți... mai detaliat informată despre faptul că s-a schimbat creditorul.
În atare caz noul creditor este în drept să vă acționeze în justiție în vederea recuperării datoriei, după caz, alte plăți care reies din contract.
Ar fi cazul să vă contractați un avocat la distanță care să vă apere drepturile și să încercați diminuarea anumitor plăți față de creditor în caz că este posibil, pentru ce este necesar în prealabil să consultați un avocat.
Părinții Dvs sau a soțului nu pot fi amenințați că li se va lua casa și/sau alte bunuri atât timp cât aceștia nu au garantat executarea obligațiilor pentru Dvs sau soț, adică nu sunt fidejusorii DVS/soțul Dvs.

Succes.

10 iunie 2019