Au dreptul creditorii sa blocheze contul bancar pe care primesc indemnizatia pentru copil?

11 mai 2021 73

Buna ziua. Am cateva credite contractate la companii de microfinantare si nu le-am putut achita, deoarece sunt in concediu de maternitate si nu lucrez. Acum o luna mi-a fost blocat contul pe care primeam indemnizatia pentru ingrijirea copilului. As dori sa aflu daca aceasta masura este legala?

Jurist comments 3

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua Dmna. Valeria,
La solicitarea dvs. vă pot comunica următoarele: executorul judecătoresc nu are dreptul să blocheze cardul pe care primiți indemnizația pentru îngrijirea copilului întrucîi codul de Executare spune următoarele:
Articolul 110. Veniturile care nu pot fi urmărite
... mai detaliat Nu pot fi urmărite următoarele venituri ale debitorului:
a) sumele plătite în legătură cu deplasarea în interes de serviciu, cu transferul, cu
angajarea sau cu trimiterea la muncă în altă localitate, plata suplimentară pentru
lucrul legat de deplasări frecvente;
b) indemnizaţiile plătite mamelor cu mulţi copii sau mamelor singure;
c) pensiile de întreţinere;
d) indemnizaţia unică acordată la naşterea copilului şi indemnizaţia lunară
acordată pentru creşterea copilului pînă la vîrsta de 3 ani;
e) indemnizaţiile de deces şi de ajutor de deces;
f) sporurile pentru muncă în condiţii grele sau vătămătoare;
g) indemnizaţiile de eliberare din serviciu;
h) indemnizaţiile persoanelor care au avut de suferit de pe urma avariei de la
C.A.E. Cernobîl;
i) pensia de urmaş stabilită părintelui sau tutorelui (curatorului) pentru copii;
j) compensaţiile nominative;
k) alocaţiile sociale de stat;
l) partea pensiei în mărimea cuantumului minim garantat al salariului în sectorul
real, cu excepţia cazurilor de încasare a pensiei de întreţinere.

12 mai 2021

D-mna Irina Clepalo atunci reesind din toate cele spuse de dumneavoastra cum pot eu sa imi deblochez contul bancar ?
Pot merge la banca ca sal deblochez sau nu?

12 mai 2021
Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Mergeți la bancă și solicitați un extras prin care puteți demonstra că este cont pe care primiți indemnizația pentru copil. După ce aveți extrasul în față Vă apropiați la executorul judecătoresc care a blocat cardul, prezentați extrasul și cereți să fie deblocat.
Pentru a afla cine este Executorul judecătoresc care a... mai detaliat blocat acest card, puteți solicita la fel aceste informații la bancă.
Mult succes.

12 mai 2021