Au dreptul sa nu-mi prelungeasca concediu de ingrijire a copilului?

2 mai 2017 45

Se apropie termenul de 3 ani de ingrijire a copilului. Nu am cu cine lasa copiii, caci servicuil e in noapte. Am hotarit sa prelungesc concediul de ingrijire inca pe 3 ani. Cererea nu au vrut sa primeasca si motiveaza ca firma e in proces de lichidare. Si nici ordin nu-mi fac sa ma puna la bura. Ce pot face si cum sa procedez in asa caz? La cine sa apelez si cine poate sa ma ajute? Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Student

Salut. Conform Codului muncii al RM Articolul 126. Concediul suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vîrstă de la 3 la 6 ani
(1) În afară de concediul de maternitate şi concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, femeii, precum şi persoanelor menţionate... mai detaliat la art.124 alin.(4), li se acordă, în baza unei cereri scrise, un concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vîrstă de la 3 la 6 ani, cu menţinerea locului de muncă (a funcţiei). În lipsa locului de muncă anterior (funcţiei anterioare), persoanelor menţionate li se acordă un alt loc de muncă echivalent (funcţie echivalentă).
In cazul dumneavoastra vi se incalca dreptul stipulat de Codul muncii al RM, mai incercati sa adresati o cerere la institutia unde aveti locul de munca,dar si la Casa teritoriala de asigurari sociale.

2 mai 2017
Iulia Furtuna
  • Avocat

Alina, daca unitatea este in proces de lichidare, Dvs aveti dreptul la garantii suplimentare in legatura cu incetarea raporturilor de munca. De regula, angajatorul trebuia sa va preavizeze despre lichidare, sa furnizeze informatia despre Dvs la angentia teritoriala prin ocuparea fortei de munca, iar la concediere trebuie sa primiti o... mai detaliat indemnizatie de eliberare din serviciu de cel putin un salariu mediu lunar si pentru urmatoarele 2 luni inca cate un salariu mediu lunar daca nu v-ati gasit de lucru si v-ati inregistrat in calitate de somer timp de14 zile, prezentand certificatul respectiv la angajator. Depuneti o cerere in scris la unitate, solicitand sa fiti informata daca s-a luat decizia de lichidare si concediere personal si care este statutul garantiilor Dvs aferente acestei proceduri. Daca unitatea nu este in proces de lichidare, atunci solicitati acordarea concediului de ingrijire a copiilor. Cererea se depune in scris, in doua exemplare, dintre care unul cu stampila/numar de intrare ramane la Dvs. Ca sa fie mai eficient, indicati in cerere ca depuneti in copie si la inspectia muncii.

4 mai 2017