Au dreptul sa opreasca noaptea fara girofar?

7 aprilie 2018 238

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, cum sa inteleg asemenea situatie: mergeam prin localitate in jurul orei 23.30 cu 80 km/ora. Din sens opus venea o masina a politiei - normal ca de departe nu am obeservat-o. Trecand de mine, au pornit girofarul, s-au intors si mi-au facut semn sa opresc. Am oprit si mi-au aratat la radar ca aveam 80 km/ora. Fara sa mai zic ceva, am fost de acord si am semnat procesul-verbal. Intrebarea mea este: au dreptul sa opreasca noaptea fara girofar si sa circule cu radarul pe strazi si sa amendeze? Mentionez ca am patit-o de 2 ori asa noaptea, cu radarul si cu girofaru oprit.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Viteza nu paote fi măsurată din mișcare cu atât mai mult din sens opus, de aceea urma să contestați procesul, pe lângă faptul că nu au avut nici girofarul aprins. Dar odată semnat reiese că a-ți fost de acord cu sancțiunea și contravenția comisă de dvs.

8 aprilie 2018