Au dreptul școlile publice să impună uniforma și să impună copii să se berbierească?

29 iulie 2016 57

De exemplu, directorul unei școli nu agrează ca elevii să vină la școală cu păr pe față. Directorul poate să-și permită să aplice şi sancțiuni asupra elevilor, care manifestă libertatea cuvantului. Întrebarea mea despre drepturile elevilor este inspirată de cazul Tinker v. Des Moines (SUA). Există în Moldova protecţii similare?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut,
Uniforma trebuie să fie prevăzută în Regulament ca să fie obligatorie.
Despre bărbierit și libertatea cuvântului - sunt clar, niște abuzuri de serviciu din partea Directorului. Asta în cazul libertății de opinie și de exprimare (care include și stilul și aspectul fiziologic)...astfel încât pot fi sancționate doar excesele (injuriile, apariția în... mai detaliat pielea goală, etc).

1 august 2016