Au drepturi copiii din prima casatorie la casa?

8 iulie 2023 3

Buna ziua.Tata are 2 copii din prima lui casatorie. Unul din acesti copii are grad de invaliditate (nu cunosc detaliile). Anul trecut, tata fiind bolnav si boala lui progresand rapid, tata a facut testament pe mama si pe fratele meu. O luna in urma tata a decedat. Au aparut copiii lui mentionati mai devreme si cer partea lor de casa. Vreau sa stiu ce drepturi au ei in privinta averii tatei, avand in vedere ca el a lasat testament? Pot copiii mentionati sa pretinda la ceva din averea tatalui?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Articolul 2530. Moștenitorii rezervatari

(1) Moștenitorii rezervatari păstrează dreptul de a moșteni, independent de conținutul testamentului, cel puțin ½ din cota succesorală ce s-ar fi cuvenit fiecăruia în caz de moștenire legală (rezervă succesorală).

(2) Sînt moștenitori rezervatari moștenitorii legali de clasa întîi, părinții defunctului, precum și soțul supraviețuitor dacă, la... mai detaliat data deschiderii moștenirii, defunctul avea nemijlocit față de respectivul moștenitor o obligație de întreținere conform Codului familiei.

9 iulie 2023