Au ei dreprul de a-mi retine apostila in original al altui stat?

3 iulie 2017 64

Am lasat apostila fetitei original la starea civila, cind am depus pentru certificatul ei de nastere, acum am nevoe de ea deoarece nu pot aplica pentru cetatenia romana.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Urmeaza sa solicitati de la autoritatea emitenta a apostilei un duplicat conform Conventiilor internationale la care face parte ! Totodata verificati disponibilitatea aplicarii apostolei electronice in tara emitenta (online) , serviciu mai nou aparut in RM !

3 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Autoritatea căreia ia-ți lăsat documentul apostilat are dreptul să îl rețină în original, și nu poate să îl restituie. Trebuie să apostilati din nou acel document.

4 iulie 2017