Au fost acasa ca sa ma ia la armata

30 octombrie 2019 63

Eu m-am transferat recent de la o universitate la alta. Au venit acasa de la comisariatul militar, dar eu nu eram la moment. Au sunat ca sa merg la la ei sa confirm cu un ordin de la universitate ca invat. Ma tem sa merg sa le dau aceste documente. Poate sa mearga tata meu sa le prezinte certificatul in cauza?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Daniel.

Nu veți fi luat la armată dacă le prezentați dovada că încă vă continuați studiile superioare. Dacă o să vă simțiți mai bine, puteți să mergeți împreună cu tatăl pentru a le prezenta documentele necesare.

Conform legii, nu puteți fi încorporat în serviciul militar în timpul studiilor.

Vedeți art. 31, alin.... mai detaliat (4) din Legea cu privire la pregătirea cetăţenilor pentru apărarea Patriei: http://www.legis.md/cautare/rezultate/110405

31 octombrie 2019