Autentificarea contractelor de catre secretarul consiliului local

28 martie 2019 80

Buna ziua. Un SRL intenționează să cumpere cota valorică pe care o dețin persoanele fizice într-un imobil (depozit agricol). Contractele pana acum stiu ca puteau fi întocmite si de catre secretarul consiliului local. Incepand cu 01 martie 2019 stiu ca sunt ceva schimbări la capitolul atribuții ale secretarului, mai ales la capitolul autentificare contracte. Poate să îmi spună cineva care stie, daca vom putea perfecta la primărie aceste contracte de vânzare-cumpărare a bunurilor agricole, sau totusi trebuie de adresat la notar. Va multumesc!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
^^^
Nici pînă la 1 martie, secretarii APL nu aveau competențe de autentificare a contractelor.
Legea prevedea dreptul de autentificare a PROCURILOR privind înregistrarea/transmiterea dreptului de proprietate asupra cotei valorice din ÎNTREPRINDERILE AGRICOLE.

Notarul are atributia de a autentifica contractul.

31 martie 2019