Auto numere straine

25 august 2017 94

Buna ziua. Cum poate fi interpretat art. 69 din Codul Vamal "termenul de aflare a marfurilor si mijloacelor de transport sub regimul vamal de admitere temporara nu poate depasi 3 ani de la data plasarii. Dupa expirarea termenului stabilit, mijlocul de transport urmeaza a fi reexportat sau plasat intr-o alta destinatie aprobata de organul vamal"? Termenul de 3 ani se refera de la ultima intrare in tara sau in total cumulat de la prima intrare in tara. Multumesc.

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Termenul de 3 ani se referă la ultima intrare, pentru că după fiecare export și reimport, mărfurile sau mijloacele de transport se plasează din nou sub regim de admitere temporară.

Succese!

25 august 2017