Automobil cu 2 locuri pentru parinti si copil?

22 iunie 2017 58

Buna ziua, am o intrebare legata de regulamentul circulatiei rutiere. Am un automobil dotat cu doar doua locuri. Ma deplasez cu el la serviciu impreuna cu sotia, si tot o data ducem si baetelul la gradinita. Am fost preintimpinat de Politia Rutiera, ca daca ma mai vad cu copilul in brate intr-un automobil cu doua locuri - voi fi amendat. Cit de corect este acest lucru, si ce pot eu sa fac in asemenia situatii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Viorel,
De corect este corect, ori RCR este scris pentru a securiza participantii la trafic. Desigur puteti sa ignorati RCR dar pe risc propriu. si ruscul nu este doar de a plati amenda dar si de a mari riscurile unor vatamari majore pentru copiull dvs.
Solutii:
1. Schimbati masina.
2.... mai detaliat Folositi masina dupa principiul un scaun o persoana.

22 iunie 2017