Automobil cu numere neutre de Transnistria

8 aprilie 2023 108

Buna ziua. Pot sa conduc un automobil cu numere neutre de Transnistria pe drumurile din Moldova daca detin doar permis romanesc?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Automobilele cu numere neutre pot fi conduse numai de persoane care au domiciliul în localităţile din stînga Nistrului, expres prevăzute de lege.
Dacă aveţi domiciliul în localităţile în cauză şi nu deţineţi permis de conducere MD dar aveţi doar permis Ro- puteţi conduce în MD.

9 aprilie 2023