Automobil cumpărat cu amendă neachitată

26 mai 2020 26

Fratele meu a cumpărat un automobil. După o perioadă de timp a hotărât să perfecteze documentele și a aflat că fostul proprietar nu a achitat o amendă mare. Cum poate să procedeze în acest caz, dacă nu poate să-l găsească pe fostul proprietar ca acesta să achite amenda respectivă? Ce soluții există? Ce acțiuni ar trebui să întreprindă?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pai fratele este proprietar sau are doar procură, sunt lucruri total diferite, daca are procură nu e proprietar sub nici o formă.
În așa caz, poate incerca sa achite el amendă și astfel urmînd să fie ridicate eventualele interdicții.
Daca e proprietar, amenda fostului proprietar nu are cum sa îl afecteze, deoarece... mai detaliat ține doar de bunurile fostului proprietar.

Să înțeleg să și teri cu procură și nu proprietar, atunci, achitați amenda pentru fost proprietar, va va ieși mai ieftin și cam unica cale posibilă în lipsa persanei vinzatorului.

27 mai 2020