Automobil din Grecia introdus pe scurtă perioadă în Moldova

2 mai 2022 33

Buna ziua! Sunt cetățean al Greciei și am venit în Moldova pentru 10 zile (în ospeție). Automobilul pe care-l conduc este înmatriculat în Grecia și are geamuri întunecate 67% (am toate actele necesare). Poliția rutieră m-a oprit și mi-a spus că nu am dreptul să circul cu așa automobil pe teritorul Moldovei. Au dreptate?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Anna, da poliția e îndrept să vă sancționeze, deoarece legislația națională prevede o așa sancțiune.

3 mai 2022