Automobil fără raport valabil de testare tehnică

1 octombrie 2024 0

Bună ziua. Care este amenda în cazul în care mașina (anul fabricației 2023) nu are valabil raportul de testare tehnică? Se aplică și puncte de penalizare?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Codul contraventional prevede:
Articolul 229. Încălcarea regulilor de înmatriculare sau de înregistrare de stat,

de revizie tehnică a vehiculelor

(1) Încălcarea regulilor de înmatriculare sau de înregistrare... mai detaliat de stat a vehiculelor
se sancţionează cu amendă de la 6 la 12 unităţi convenţionale.

(2) Conducerea unui vehicul care nu a fost înmatriculat în modul stabilit sau care nu a fost supus reviziei tehnice

se sancţionează cu amendă de la 9 la 12 unităţi convenţionale.

Suplimentar poate fi înlăturat şoferul de la conducere şi ridicate plăcuţele de înmatriculare a mijlocului de transport.
Articolul 4381. Interzicerea exploatării vehiculului prin retragerea plăcilor

cu numărul de înmatriculare

(1) Se interzice exploatarea vehiculului prin retragerea plăcilor cu numărul de înmatriculare în cazul constatării abaterilor de la condiţiile tehnice pentru admiterea în circulaţie a vehiculelor, prevăzute de legislaţia în vigoare.

(2) Plăcile cu numărul de înmatriculare se ridică în cazurile în care:

a) vehiculul este fabricat sau reutilat cu abateri de la standardele şi/sau normativele în vigoare;

b) vehiculul nu a trecut inspecţia tehnică periodică;

1 octombrie 2024