Automobil în gaj

20 august 2021 54

Buna ziua! Sotul meu a pus în gaj automobilul lui si la moment achita regulat creditul. Sotul mai are alt credit, care a ajuns la executor. Acesta i-a spus sotului ca nu ii va retine 20% din salariu in contul rambursarii datoriei (pentru ca asa vrea el), urmari forțat automobilul si-l va vinde. Are executorul dreptul sa puna sechestru pe automobil, atâta timp cât acesta este pus in gaj? Si a doua intrebare: soțul poate in perioada cat sta automobilul în gaj, să-l transcrie dupa alta persoana, daca i-a ramas să achite 4 luni? Soțul nu dorește să piardă masina, vrea sa achite si datoria din celalalt credit, salariul ii permite, executorul așteaptă până masina va fi scoasă din gaj.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Natalia, executorul nu are dreptul să se atigă de automobil, fiindcă e gajat. Să fie strămutat automobilul soțul nu poate, fiindcă nici-un notar n-o să accepte o așa tranzacție.

23 august 2021