Automobil inmatriculat in Romania

16 septembrie 2018 14

Salut! Detin dubla cetatanie MD si RO (buletin RO nu am). Ma aflu in Italia. Aici am procurat un auto cu numere RO. Am actul de cumparare-vanzare. Ce acte mai trebuiesc ca sa circul liber in Italia? Si cum sa le fac? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În esență, atit timp cît auto este înmatriculat în România, circulația nu ar trebui să întîlnească probleme.
Totuși pentru a vă asigura, solicitați această informație de la poliția sau responsabilii din Italia. Legislația e diferită și nu e posibil să cunoaștem aici regulile interne a țării străine.

16 septembrie 2018