Automobil numere straine

25 iulie 2019 402

Bună ziua. În februarie am procurat un automobil cu numere lituaniene, acesta fiind introdus în țară in decembrie. În februarie, cand l-am cumpărat, am fost la vama si am facut intrarea pe mine, dețin permis de conducere românesc si permis de ședere în România, cetățenie română nu am. Acum, după 5 luni (atâta timp are masina de cand se afla in Moldova) un echipaj de la poliția rutieră a vrut să aresteze masina din cauza ca nu a fost scoasă din țară si masina nu este intrată pe mine, dar de stăpânul anterior. Pot verifica statutul automobilului cumva în afară de vama, din cauza ca nu prea am timp sa merg pana la vamă. Mai am o intrebare în privința vinetei. Cand se schimba tariful la ea, deoarece polițiștii mi-au spus ca nu este legală. Cum nu este legală, daca e achitată pe număr de înmatriculare - tot cum trebuie, toate bonurile sunt păstrate. Ma puteti ajuta, va rog frumos, cu o informatie?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
la acest capitol doar serviciul vamal vă poate informa, acesta ține evidența bunurilor străine introduse pe teritoriu RM de persoanele fizice.

6 august 2019