Automobil vandut pe procura

28 martie 2018 57

In 2014 am vandut automobil pe procura la o persoana din Balti. El a sters nu stiu de ce numarul sasiului si a vandut automobilul la alta persoana din Drochia pe procura. Au trecut 3 ani si persoana din Drochia vrea ca eu sa-i fac din nou o procura pe 3 ani. Eu nu i-am vandut lui masina, iar el nu poate s-o inregistreze, fiindca nu-i corecta seria, zice el. Eu raman proprietarul masinii, dar as vrea s-o scot din proprietatea mea. Ce sa fac? Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Găsiți persoana căreia i-ați făcut procura și clarificati problema cu ea.
S-at putea sa va intenteze și un dosar penal pe numele dvs..

28 martie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Totodată puteți informa Agenția Servicii Publice că ați vândut automobilul, data la a care ați făcut-o și cui ați vândut automobilul.
Anexati și copia procurii.
Foarte atent cu ceea ce declarați dacă se adeverește ca de fapt dvs ați vândut automobil cu vicii ați putea avea probleme și de ordin civil precum... mai detaliat și penal.

28 martie 2018