Automobilul pe baza de procură

23 august 2017 118

Dacă o persoană circulă cu automobilul pe baza de procură, eu pot conduce avînd permis și persoană in cauza fiind in același automobil?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Nu puteți conduce în asemenea circumstanțe. Este necesară eliberarea unei procuri de substituire și doar în cazul în care sunt întrunite condițiile stabilite la art. 253 din Codul CIvil al Republicii Moldova:

Articolul 253. Procura de substituire
(1) Persoana căreia îi este eliberată procura poate... mai detaliat elibera o procură de substituire numai dacă acest drept este stipulat expres în procură sau dacă este în interesul reprezentantului.
(2) În toate cazurile, procura de substituire trebuie autentificată notarial.

Succese!

23 august 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În urma modificărilor legislative, pute-ți conduce automobilul fără un act care confirmă dreptul de a conduce sau atestă faptul că sunteți proprietar, adică pe baza de procură/mandat etc.

Agenții constatatori nu mai obligă și nu cer un astfel de act pentru asta nu aveți de ce să vă îngrijorați.... mai detaliat Și totuși dacă vă întâlniți în practică cu un astfel de caz, atunci ,circumstanțele descrise de dvs vă permit să circulați astfel, adică alături de persoana care deține procura.

Pentru conducerea mijlocului de transport în lipsa unui asemenea act nu puteți fi sancționat contraventional.

23 august 2017