Autopsia

10 aprilie 2018 25

Bună ziua. Avem un caz putin neobisnuit sau deja este obisnuit la noi in Republică Moldova. Medicii au tratat o persoana si i-au pus diagnoza ciroza in stare avansata. Ulterior, peste cateva saptamani, persoana in cauza a decedat, iar la autopsie scrie cauza de deces: cancer la pancreas. Intrebare: este vreo lege pentru a putea trage la răspundere acesti medici incompetenți? Azi au gresit cu tatal meu, maine poate merg eu la acei medici, peste ceva timp pot ajunge copii nostri. Trebuie sa-i opreasca cineva. Suntem fara cuvinte.

Jurist comments 1

Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua. Desigur ca legislatia R.Moldova permite atragerea la raspundere a lucratorilor din sistemul medical pentru incompetenta si iresponsabilitate. Legea ocrotirii sănătăţii nr.411-XIII din 28 martie 1995 ; LEGE Nr. 263 din 27.10.2005 cu privire la drepturile şi responsabilităţile pacientului (art. 15; art.5 p.(o) atacare, pe cale extrajudiciară... mai detaliat şi judiciară, a acţiunilor lucrătorilor medicali şi ale altor prestatori ai serviciilor de sănătate, precum şi a funcţionarilor responsabili de garantarea asistenţei medicale şi a serviciilor aferente în volumul prevăzut de legislaţie). Succes!

11 aprilie 2018