Autoritatea tutelara a intocmit grafic de intrevederi cu copiii fara a exista o hotarare a instantei in privinta domiciliului copiilor minori

7 iulie 2023 3

Buna ziua. Sunt in proces de divort. Mai exact, am scris cerere de divort in care am cerut sa ramana copii cu mine. Sotia dupa prima sedinta de judecata a plecat de acasa lasand copii minori cu mine. La cam jumatate de an de la prima sedinta, dupa ce au avut loc 3 sedinte, ea si-a adus aminte ca are copii si a cerut de la autoritatea tutelara sa-i faca grafic de intrevederi cu copiii. Graficul stabileste ca minorii vor sta o saptamana la mine si o saptamana la mama. Eu nu sunt de acord cu asa grafic, mai ales ca nu avem inca o hotarare a instantei. Copiii au stat, in toata aceasta perioada, doar cu mine, mama venind sa-i vada doar o data pe saptamana. Vreau sa contest hotararea autoritatii tutelare. Cum sa o fac?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Atacați graficul de întrevederi în instanța de judecată.

Litigiile dintre părinţi privind educaţia şi instruirea copiilor se soluţionează de către autoritatea tutelară locală, iar decizia acesteia poate fi atacată pe cale judecătorească.
În cazul în care lipsește acordul părinților cu privire la stabilirea domiciliului copilului, până la stabilirea acestuia de... mai detaliat către instanța de judecată, domiciliul copilului este considerat domiciliul părintelui cu care acesta locuiește permanent.
În cazul indicat mai sus, părintele care locuiește separat de copil are dreptul să petreacă timpul cu copilul la domiciliul său, dacă aceasta nu contravine interesului superior al copilului, luându-se în considerație vârsta copilului, proximitatea domiciliului părintelui care locuiește separat, frecventarea studiilor/participarea la activități extrașcolare, conform unui program stabilit de autoritatea tutelară teritorială.

7 iulie 2023