Autorizatie lucrari in bloc locativ nefinisat

15 februarie 2017 42

Buna ziua. Este necesara autorizatia Primariei in cazul constructiei unui cai de telecomunicatii intr-un bloc locativ, in caz ca blocul nu este inregistrat la cadastru ca bun (nu apartine la deservire nici primariei si nici oricarei organizatii), ci exista doar apartamentele locatarilor. Este nevoie de acordul locatarilor in asa caz? Si cu ce permis se poate efectua asa lucrari?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Daca blocul nu este dat in exploatare, dar continua sa se afle in faza de constructie, orice lucrari trebuie sa fie coordonate cu antreprenorul general si titularul autorizatiei de constructie, care vor solicita ca toate retelele sa corespunda documentatiei de proiect sau vor comunica daca sunt necesare modificari la documentatia... mai detaliat de proiect pentru a efectua lucrarile privind instalarea unor noi cai de comunicatii, care implica interventii in structura de rezistenta (prin gaurire planseelor si/sau largirea canalelor alocate pentru pozarea comunicatiilor).

15 februarie 2017