Autoturism din Germania

30 aprilie 2020 20

Vreau sa aduc o masina din Germania in Moldova. Care sunt toate etapele? E necesar s-o devamez la vama sau in localitatea unde am resedinta, in caz ca nu am banii necesari pentru devamare in vama? Cat pot sa ma aflu cel mai mult in Moldova cu aceasta masina?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Deva marea poate fi efectuată la vamă daca auto respectă condițiile de import prevăzute de lege.
Aflarea pe teritoriu MD 180 zile in decursul a 12 luni in caz că sunteți rezident si Pina la 3 ani in caz că este introdus auto de către un nerezident.

8 mai 2020