Avans, contract prestări servicii.

25 iunie 2019 75

Bună ziua. La 01.06.19, eu, ca persoana fizică am încheiat cu o altă persoană fizică X contract de prestări servicii foto pentru cumetrie, prețul contractului a fost stabilit 900 euro cu achitarea avansului în sumă de 100 euro. Ulterior, am decis ca nu mai am nevoie de serviciile lui. Pot pretinde la restituirea avansului? Este necesar de revocat contractul? Cum pot sa-l revoc dacă el acționeaza ca persoana fizică?

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ana, de regula chestiunile la care faceti referire urmau a fi incluse in contract, in cazul in care acesta exista in forma scrisa, in cazul incare nu exista in forma scrisa atunci
legislatia prevede urmatoarea solutie: Beneficiarul poate declara rezoluțiunea oricînd, cu sau fără motiv temeinic, pînă la realizarea completă... mai detaliat a lucrării sau a serviciului, fiind obligat să plătească antreprenorului sau prestatorului retribuția pentru lucrările executate sau serviciile prestate și să repare prejudiciul cauzat prin rezoluțiune.
Daca motivul rezolutiunii contractului este unul intemeiat dvs, ati putea solicita restituirea avansului, insa necesita a fi tinut cont de faptul ca acest avans poate sa ramina in contul prestatorului ca o plata a prejudiciului cauzat prin rezolutiune.

26 iunie 2019