Avem dreptul la concediu din cont propriu dupa concediul pentru ingrijirea copilului pina la virsta de 6 ani

30 septembrie 2017 198

Persoana care a stat in concediu pentru ingrijirea copilului pina la virsta de 6 ani la intoarcere la serviciu i se poate acorda imediat concediu din cont propriu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Diana, acordarea acestui concediu neplatit (in cont propriu) este dreptul (si nu obligatia) angajatorului. In acest sens, salariatul depune o cerere scrise cu indicarea motivelor care sa justifice solicitarea concediului dat, iar angajatorul va emite un ordin prin care va decide cu privire la acordarea acestuia (marimea concediului neplatit nu... mai detaliat poate depasi 120 zile calendaristice). Daca sunteti unul din parintii care are 2 si mai multi copii in virsta depina la 14 ani (sau un copil cu dizabilitati), sau daca sunteti parinte singur necasatorit care are un copil de aceeasi virsta, atunci aveti dreptul la (si angajatorul este obligat sa va acorde) un concediu neplatit anual cu o urata e cel putin 14 zile calendaristice.

1 octombrie 2017