Aviz sanitar pentru certificat de urbanizm

1 noiembrie 2016 141

Am construit o frizerie pe locul unui garaj demolat. Cind am mers la primarie sa solicit certificat de urbanism, am fost trimisa la o firma de proiectanti, care mi-a solicitat pentru tiparirea acestui document 400 lei. Ei se ocupa de proiecte, iar pentru perfectionarea autorizatiei de constructie tot aceasta firma particulara mi-a solicitat alti 400 de lei. As vrea sa stiu daca este legal acest lucru si dupa cum am inteles arhitectul de la primarie este obligat sa perfectioneze aceste acte si costul lor este 100 lei unu si 100 lei celalalt. As vrea sa va intreb daca sau comis abuzuri fiindca mi s-a parut ca ei activeaza in cirdasie, fiindca de la primarie mi-au dat adresa acelei firme. Si alta intrebare: eu tot de la primarie am fost obligata, la perfectionarea certificatului de urbanizm, sa prezint un aviz de la Centrul de sanatate si de la pompieri. La pompieri nu am achitat nimic, dar cei de la Centrul de sanatate mi-au dat un numar de cont unde am achitat 266 de lei. Pe bon pune Expertiza sanitara a proiectului constructiei frizeriei - 266 de lei . Am citit in LEGE Nr. 163 din 09.07.2010 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţie la cererea certificatului de urbanizm nu se solicita astfel de Expertiza.Tot in aceeasi lege pune clar ca avizele sunt eliberate gratuit. Doamna de la Centrul de sanatate are frizerie in oras si a mai bagat si la alte persoane bete in roate ca sa nu poata sa deschida afacerea. As vrea sa ma clarificati, fiindca am mers la ea sa solicit Autorizatie Sanitara de functionare si iarasi ma obliga sa platesc Expertiza pentru Autorizatie de functionare. Vreau sa accentuez ca la darea in exploatare a venit alta doamna de la acest centru si mi-a dat aviz favorabil. Acuma pentru Autorizatie iarasi trebuie sa vina la fata locului si sa-mi faca nu stiu ce expertize costisitoare. Consider abuz si vreau sa denunt bonurile de plata le-am pastrat, fiindca ceva am mirosit la mijloc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Tatiana, nu ma apuc acum sa verific toate actele normative unde sunt prevazute toate aceste etape si avize, dar cam asa este. Nu cred ca este vorba de abuzuri. Prin asta trec toti care mai intai construiesc o incapere pentru o afacere, dar ulterior obtin autorizatii de functionare pentru afacerile... mai detaliat respective.

2 noiembrie 2016