Avocat de stat

13 martie 2023 55

Bună ziua. Un prieten lucrează la o agenție de securitate privată din Chișinău. La o chemare, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, acesta a provocat niște traume unei persoane care era agresivă. Aceste lucruri s-au petrecut în august 2022. Recent prietenul meu a fost sunat de la Procuratura Generală și a fost invitat pentru audieri (probabil au deschis un dosar penal). I-au spus să se prezinte cu un avocat. Poate prietenul meu să găsească un avocat de stat care să-i apere interesele când va fi audiat?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Exista o asemenea posibilitate. Recomandarea mea totuși este sa își angajeze un avocat și sa manifeste prudenta din start prin care va putea conlucra alături de un avocat ales pentru apărarea intereselor ca ulterior sa nu aibă parte de anumite probleme din cauza omisiunilor făcute la aceasta etapa incipientă.

13 martie 2023