Avocat gratuit?

20 decembrie 2017 1005

Buna ziua. De unde as putea solicita un avocat gratuit din partea statului in cazul in care nu imi pot permite sa achit unul.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
În cazul în care doriți să vi se ofere un avocat care să fie achitat de stat, urmează să vă adresați la Oficiul Teritorial respectiv al Consiliului Naţional pentru Asistenţa Juridică Garantată de Stat.
Pentru a afla datele de contact accesați pagina web www.cnajgs.md unde veți găsi contactele tuturor oficiilor teritoriale... mai detaliat ale CNAJGS.
Dacă este vorba de mun. Chișinău datele de contact ale acestora sunt:
mun. Chişinău, strada Alecu Russo, nr. 1 bl. “1A”, etajul 3, bir. 36, 35 (intrarea de lângă centru comercial SOIUZ)
tel./fax: (022) 49-69-53, 49-63-39, 31-00-65
e-mail: ot_chisinau@cnajgs.md

20 decembrie 2017
Veronica Li-Șui-Cean
  • Parajurist
  • Alte domenii

Bună ziua,
Asistența juridică calificată garantată de Stat se acordă persoanelor cu venitul mediu lunar mai mic decît nivelul minim de existență pentru o persoană, stabilit de Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova- aceste informații sînt oferite pe site-ul www.statistica.md. Pentru a beneficia de asistență juridică calificată garantată de Stat,... mai detaliat persoana care s-a adresat unui Oficiu Teritorial al Consiliului Naţional pentru Asistenţa Juridică Garantată de Stat, completează o cerere și o declarație cu privire la venituri, la care se anexează obligatoriu certificatul privind componența familiei, certificatul de la locul de muncă cu privire la veniturile lunare pentru ultimele 6 luni, certificat de la Casa Teritorială de Asigurări Sociale privind indemnizațiile sociale lunare, adeverință de la Inspectoratul Teritorial Fiscal privind veniturile impozabile. Dacă locuiți într-o localitate rurală în care activează un para-jurist, acesta vă poate ajuta să completați cererea și declarația menționate mai sus și vă pot oferi mai multe detalii despre actele care se solicită la depunerea cererii. Localitățile în care activează para-juriștii le puteți vedea accesînd link-ul: http://www.parajurist.md/extra/parajurist/index , iar Oficiile Teritoriale ale CNAJGS- http://www.cnajgs.md/ro/news .

21 decembrie 2017