Avocat gratuit de stat?

9 iulie 2016 3792

Am dreptul de a cere un avocat gratuit de stat in cazul in care de un an nu mai lucrez oficial? In cazul pierderii cazului in judecata nu o sa fiu obligat sa achit acestui avocat gratuit de stat?

Jurist comments 2

Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Cel mai bine va fi sa apelati si sa intrebati aici: http://www.cnajgs.md/ro/bmn/page/contacte

10 iulie 2016
Vasile Soltan
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Salut Ruslan. Asistența juridică garantată de stat se acordă în anumite cazuri independent de nivelul veniturilor, iar în altele - în funcție de nivelul lor. În acest sens, vedeți art. 20, 21 din Legea cu privire la asistenţa juridică garantată de stat pentru a vedea în care situație vă aflați... mai detaliat d-stră. Cu privire la restituirea cheltuielilor, distingem cîteva situații:

1. Regula este că nu urmează să restituiți cheltuielile în cazul în care pierdeți cazul.
2. În cazul emiterii unei hotărîri judecătoreşti pe cauze civile sau de contencios administrativ în folosul beneficiarului de asistenţă juridică calificată, plata cheltuielilor de acordare a asistenţei juridice calificate revine părţii care a pierdut procesul.
3. Beneficiarul care a obţinut asistenţă juridică calificată în urma prezentării unor informaţii false sau neveridice, inclusiv despre starea sa financiară, inducînd în eroare oficiul teritorial, este obligat să restituie cheltuielile de acordare a asistenţei juridice.
4. Dacă, pe parcursul procesului sau al executării hotărîrii judecătoreşti, situaţia financiară s-a modificat în sensul pierderii totale sau parţiale a dreptului la asistenţă juridică calificată, fapt despre care nu a fost informat oficiul teritorial, persoana este obligată să restituie cheltuielile de acordare a asistenţei juridice garantate de stat, suportate din momentul îmbunătăţirii situaţiei financiare a acesteia.

10 iulie 2016