Avocat neserios?

22 iulie 2016 120

Buna ziua. As vrea sa va intreb: am contactat pe data de 22.07.16 un avocat. Am platit 2000 lei si am facut cu el contract. De o saptamina il sun si nu raspunde la telefon. M-a sunat ieri si mi-a zis ca a vorbit cu persoana cu care ma judec si vrea sa ne intilnim sa vorbim nu stiu ce. Eu am facut o plingere si deja am primit raspunsul si am nevoie de avocat sa fac o cerere in judecata, il sun si nu raspunde. Cineva mi-a zis ca avocatul are probleme cu alcoolul. Deci pina acuma aveam o problema si acuma s-a adaugat alta. Va rog sa-mi spuneti ce pot face in asa caz ca sa-mi recuperez banii si sa pot da in judecata, fiindca deja sint 5 zile si eu am o luna ca sa prezint in contencios administrativ. Imi pare terorific ce se intimpla.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Tatiana,
În așa caz găsiți alt avocat în primul rând, pentru ca să îndeplinească în termen ceea ce trebuie.
Referitor la celalalt avocat, Dvs aveți dreptul să reziliati contractul încheiat și să solicitați intoarcerea banilor plătiți. Pentru aceasta expediați în adresa cabinetului o notificare despre intenția de a rezilia Contractul, cu solicitarea... mai detaliat de a vă fi restituită suma de 2000 lei. Desigur, in notificare indicați motivele rezilierii, așa cum sunt.
După expirarea termenului de preaviz prevăzut în Contract, acesta va fi considerat reziliat, iar în condiții normale cabinetul de avocați va fi ținut să vă întoarcă suma de bani în termen de 7 zile de la expirarea termenului de preaviz.
În caz contrar, adresați o cerere de chemare în judecată pentru a vă recupera banii.
Mult succes cu noul avocat!

P.S. Nu uitați că pot exista diferite motive pentru care nu ați putut contacta avocatul Dvs...buna-credință a acestuia se prezumă.
De multe ori, soluționarea pașnică a acestor neînțelegeri este recomandată!

25 iulie 2016