Автомобиль был угнан и попал в дтп

4 februarie 2019 72

Добрый день! Мой автомобиль находясь в заведённом виде был угнан, вскоре был обнаружен ударенным в другой автомобиль. Всё было засвидетельствовано всеми органами MAI. Преступник найден не был. У меня вопрос, если мой автомобиль не был застрахован Casco, а только ОСАГО, могу ли я рассчитывать на денежные компенсации или ремонт только за свой счёт?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Cu parere de rau, reparația automobilului urmează a fi efectuată de catre dumneavoastră.
Totuși în cazul în care se va identifica persoana vinovată, atunci urmează ca cel din urmă să acopere prejudiciul cauzat.
Asemenea cauze, nu sunt prevăzute de legea cu privire la asigurare sau asigurarea obligatorie.

5 februarie 2019
  • Avocat

Buna ziua,
Nu vă grăbiți să reparați autovehiculul. Depuneți o cerere în adresa Biroului Naţional al Asigurătorilor de Autovehicule. Puteți dobândi despăgubirea din Fondul de protecţie a victimelor străzii.

7 februarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Legea în cauză ar fi aplicabilă în cazul în care automobilul furat a cauzat prejudicii unui bun terț, acesta fiind în drept să solicite despăgubiri.
Puteți fi refuzați, totul depinde de tratarea normei.
Vedeți:
COMISIA NAŢIONALĂ A PIEŢEI FINANCIARE
HOTĂRÎRE Nr. 19/11
din 09.04.2009
cu privire la aprobarea Regulamentului
privind Fondul de... mai detaliat protecţie a victimelor străzii
Art. 32. Drepturile persoanelor păgubite prin accidente de autovehicule, în care autovehiculul şi/sau autorul accidentului au rămas neidentificaţi sau posesorul (utilizatorul) autovehiculului nu deţine poliţă de asigurare obligatorie de răspundere civilă auto internă sau autovehiculul a fost obţinut pe cale ilicită la data producerii accidentului, se exercită faţă de Biroul Naţional al Asigurătorilor de Autovehicule.

7 februarie 2019