Baiatul meu lucreaza oficial la o firma de cinci luni

23 iunie 2017 28

Baiatul meu in varsta 29 ani lucreaza oficial la o firma de cinci luni, cu un salariu de sase mii lei, in a sasea luna din conditiile de lucru a fost operat de "grija" pe partea stanga, pe foaea de boala de circa o luna i sa spus ca nu va primi nimic - lamuriti-mi va rog e corect?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Nu este corect, fiul Dvs are dreptul la o indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca platibila de angajator din sursele proprii pentru primele 5 zile de concediu medical si, ulterior, din bugetul asigurarilor sociale. In cazul in care incapacitatea de munca (boala) a fost cauzata de un accient de munca,... mai detaliat atunci conditiile si cuantumul de plata sunt altele.

25 iunie 2017