Banca îmi cere tot felul de plăți pentru a-mi transfera banii donați de o terță persoană

1 noiembrie 2023 2

Bună ziua. Am făcut cunoștință cu o persoană pe un site de cunoștințe. Acea persoană a decis să îmi trimită bani cu titlu de cadou 25.000 dolari. A transmis banii printr-o bancă. Dar acea banca mi-a cerut bani pentru transfer - mai întâi suma de 270 dolari, peste 2 zile - alți 810 euro (în această sumă erau incluse și penalități pentru neachitare în timp). Am achitat și această a 2-a sumă. Ziua următoare după plata au mai cerut 10.000 euro pentru sigilă și servicii administrative ca să poată să transfere 25.000 pe contul meu bancar. Au indicat că în caz de neachitare mă vor da în căutare la poliția internațională. Ce mă sfătuiți să fac în acest caz? Mulțumesc!

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Rodica,
Stranie banca aveti dvs. cel mai potrivit este sa consultati un avocat.

1 noiembrie 2023
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua Rodica, pare a fi o schema bine pusa la punct prin care sunteti deposedata de bani. Nu cred ca este vorba de vreo banca, adresati-va la un avocat pentru a analiza situatia si a depune plangere la politie dupa caz.
Pana atunci nu tranferati bani acestei presupuse banci !... mai detaliat
Mult succes.

1 noiembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Rodica, ai peste niște escroci, care au găsit de cuviință să ciară de la tine sume de bani, tu trebuie să te clarifici, există o așa structură bancară, adică cine sunt ei în realitate.

1 noiembrie 2023
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Doamna Rodica, în primul rând: NU MAI TRANSFERAȚI NIMĂNUI NICI UN BAN! Nu există poliție internațională și nu veți avea nici o problemă!
Deja în al doilea rând adresați-vă unui avocat care să vă ajute să depuneți o plângere la poliție.
În al treilea rând uitați tot ce a fost, șansele... mai detaliat ca să vă revedeți banii sunt foarte mici, dar aveți obligația morală să colaborați cu poliția pentru a preîntâmpina ca în situația Dvs să se afle și alte femei.
Din punct de vedere psihologic vă sfătuiesc să nu aveți regrete și să nu vă învinovățiți. Treceți peste asta și uitați de această istorie neplăcută, sunt sigur că în viitorul apropiat o să aveți numai de câștigat!

1 noiembrie 2023