Banca imi ia contractul de vanzare-cumparare

5 iulie 2018 150

Recent am procurat apartament prin ipoteca. La notar am semnat 3 exemplare ale contractului vanzare-cumparare: pentru notar, pentru cadastru si al treilea pentru mine ca cumparator. Colaboratorul bancii cu care am semnat contractul de ipoteca insista ca exemplarul nostru "trebuie pastrat la banca". Sub nicio forma nu vrea sa ni-l inmaneze, ca banca nu are cum sa ramana fara contract de vanzare-cumparare. A motivat ca in caz ca nu vom achita creditul si s-ar ajunge in instanta, pentru prezentare la judecata ei au nevoie de contractul vanzare-cumparare in original.
Colaboratorul bancii a recunoscut ca fost scaparea lui ca nu a anuntat notarul sa faca un exemplar in plus si pentru banca. Ce pot face ca sa am contractul de vanzare-cumparare?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Solicitați copia legalizată de la notar.

5 iulie 2018