Banca percepe 1% la retragerea depozitului in numerar dupa scadenta acestuia

15 iunie 2017 76

Buna ziua, am deschis un depozit la banca, depozitul la termen a luat sfirsit. La inchiderea acestuia banca a pus o noua restrictie, la retragerea banilor in numerar se percepe un comision in marime de 1% din suma. La inceputul depunerii depozitului nu erau asa conditii - in ce masura sunt legale actiunile bancii?

Jurist comments 3

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Este legala astfel de prevedere doar in masura in care este prevazuta de Contractul de depozit bancar. De obicei, Bancile retin comisioane doar in cazurile de retragere anticipata a depozitului.

15 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Dacă există acea clauză, ați putea să faceți transferul banilor la un cont curent de-al Dvs deschis la acea bancă. Respectiv, această tranzacție nu se va încadra sub noțiunea de retragere în numerar din contul de depozit. Ulterior, banii îi retrageți din contul curent prin ordin de eliberare a numerarului.... mai detaliat Vedeți, în acest caz, ce-i cu comisioanele Băncii pentru aceste servicii.

15 iunie 2017

Buna ziua scuzati ca intervin in cazul dat a avut loc o eroare legata de interpretarea gresita la subiectului dat, 1% comision este perceput pentru inchiderea contului in termen mai mic de o luna. Problema a aparut din cauza interpretari conditiilor gresite. Cer scuze si rog ca moderatorul sa... mai detaliat stearga aceasta postare ironata. Multumesc anticipat.

15 iunie 2017