Bani cu imprumut

30 iulie 2019 51

Buna ziua. Am dat cu imprumut bani unei rude. La o suma de bani am recipisa, la alta nu am. De un an a inceput sa-mi promita ca-mi restituie banii, pentru ca in final sa nu mai raspunda. Ce sanse am sa recuperez banii si cum pot face asta daca nu sunt in tara? Am inteles ca ruda nu dispune de resurse financiare ca sa restituie imprumutul.

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Buna ziua.
Șance de a vă restitui banii cu recipisa sunt mari, dar față de datoria la care nu aveți anexate materiale pentru a demonstra ca ați imprumutat banii alte persoane, șansele sunt mici.
Aflindu-vă peste hotare este bine sa vă adresați la un avocat, pentru a da mai multe detalii.... mai detaliat Nu uitați că aveți termenul de prescripție 3 ani, pentru a depune acțiunea în judecată. La încălcarea acestui termen va fi mai dificil de întors banii.
Succese.

2 august 2019